sobota, 21 maja 2011

Jak kupić wzór na Ravelry? część I - zakładamy konto PayPal

W ciągu ostatniego tygodnia wiele osób odwiedzających mojego bloga trafiało tu poszukując odpowiedzi na pytanie "jak kupić wzór na Ravelry?" Połączywszy tę informację z waszymi ostatnimi komentarzami, pomyślałam, że może warto byłoby opublikować instrukcję robienia zakupów na tym portalu, tym bardziej, że potężna liczba popularnych wśród nas wzorów jest publikowana właśnie tam i często - wyłącznie tam. Postaram się to tak przedstawić, żeby można było sobie poradzić bez znajomości języka angielskiego :)

A zatem - jak kupić wzór na Ravelry?

Przede wszystkim musimy założyć konto w systemie PayPal i tym się dzisiaj zajmiemy. System ten służy do bezpiecznego przesyłania pieniędzy pomiędzy kontami w bankach z różnych krajów i jest naprawdę prosty w obsłudze. Poza tym PayPal nie pobiera żadnych opłat za prowadzenie konta ani dodawanie do niego środków, drobne koszty naliczane są przy przewalutowaniu kwoty, którą będziemy wysyłać komuś za granicę, ale to naprawdę grosze.
Załóżmy teraz przykładowe konto (rozwiń, aby czytać dalej):

1. wchodzimy na stronę www.paypal.pl; po lewej stronie mamy możliwość założenia nowego konta - klikamy [Załóż konto],
2. pokazuje nam się taki ekran:


- po lewej stronie mamy opcje wyboru kraju i języka - automatycznie powinny być wpisane Polska i polski, gdyby tak jednak nie było, rozwińcie listę, klikając na ptaszki w polu wyboru i zaznaczcie to, co trzeba,
- teraz na tym samym ekranie wybieramy rodzaj konta - jeśli zamierzacie tylko kupować wzory i nie chcecie nic sprzedawać, wybierzecie konto osobiste, klikając w pierwszym kwadracie po lewej przycisk [Rozpocznij].

3. teraz na ekranie mamy taki formularz:


- adres e-mail, który podacie w formularzu, będzie potem pełnił funkcję waszej "nazwy użytkownika",
- dane w tym formularzu muszą być zgodne z danymi waszego konta bankowego, z którego będziecie zasilać swojego PayPala - to bardzo ważne; w polu 'nazwisko' musicie zatem wpisać nazwisko, na które zarejestrowany jest wasz normalny rachunek bankowy (nawet jeśli nie macie do niego karty kredytowej - ja nie mam, a z PayPala korzystam bez problemu :),

4. teraz pojawia się ekran dodania środków do konta PayPal - pamiętajcie, żeby zawsze dodać środki do konta, zanim będziecie podejmować próbę płacenia za pomocą tego systemu, ponieważ jeśli system nie odnotuje na waszym koncie wystarczającej kwoty, zostaniecie poproszone o zapłatę kartą kredytową; ekran wygląda tak:


- wybierzcie opcję 'Dodaj środki do konta PayPal'; na razie nie dodajemy jeszcze żadnych środków, ale pojawia się następny ekran z bardzo ważnymi informacjami nt. przelewania pieniędzy na konto, przeczytajcie je koniecznie, nie jest ich dużo, a bardzo ułatwią wam posługiwanie się kontem:


Teraz wasze konto PayPal jest już założone. Na adres e-mail, który podałyście w formularzu zostaje wysłana wiadomość z instrukcją aktywacji konta: aby zacząć z niego korzystać, musicie teraz powiązać je z waszym rachunkiem bankowym - jest to zupełnie bezpieczne, nie musicie się obawiać żadnych niekontrolowanych wycieków pieniędzy, pamiętajcie tylko o zachowaniu poufności waszych danych i nie podawajcie nikomu hasła do konta.

Kiedy klikniecie w odpowiedni przycisk, otworzy się okno przeglądarki z formularzem dodania rachunku bankowego (lub oknem logowania do systemu, jeśli jesteście wylogowane - musicie się najpierw zalogować). Tutaj ważna informacja: numer IBAN to międzynarodowa postać numeru rachunku bankowego - dla polskich rachunków tworzy się ją przez dodanie na początku numeru liter PL, czyli cały numer IBAN wygląda tak: PL 00 0000 0000 0000 0000 0000 0000 (w miejscu zer są cyfry numeru danego konta).

Podczas powiązawania konta PayPal z rachunkiem bankowym system PayPal prześle na wasze konto bankowe dwie drobne kwoty, które następnie należy zwrócić według podanych instrukcji. Ma to na celu sprawdzenie płynności przepływu pieniędzy pomiędzy waszym rachunkiem i kontem PayPal, czyli poprawności wszystkich danych. Kiedy obydwie kwoty zostaną pomyślnie zwrócone PayPalowi, procedura rejestracji konta będzie zakończona.

W następnym odcinku opiszę, w jaki sposób dodaje się środki do konta PayPal, żeby móc nimi za coś zapłacić :)

---
A tak na marginesie, zaczęłam robić Semele według mojego przekładu, żeby sprawdzić, czy wszystko jest dobrze i jasno przetłumaczone. Postępy możecie śledzić na pasku z prawej strony - im szybciej skończę, tym szybciej tłumaczenie trafi do was :)
---

Odpowiednik

Mario z Wr, oczywiście, możesz liczyć na moją pomoc w zakupieniu wzoru Semele na Ravelry :). Ponieważ osób, które liczą na pośrednictwo w zakupie, kiedy tłumaczenie będzie już opublikowane, poproszę was o indywidualny kontakt, tak żeby nic mi się nie pomieszało i podam wam odpowiednie dane. No, chyba że spróbujecie same według instrukcji, które będę tu zamieszczać przez kilka następnych dni :)

Elżbieto, brakuje mi tych pierdółek, ale jak je zaczynam pisać, to zawsze brakuje mi czasu na sensowne sformułowanie posta i już kilka takich niedokończonych czeka w kolejce w edytorni bloga, bo takie konkretne wpisy zawsze wydają mi się pilniejsze. Mam nadzieję, że po sesji, kiedy zrobi się luźniej, napiszę coś, do czego będziesz mogła się swobodnie powcinać ;).
A imbir oprócz tego, że pyszny, ma działanie antyseptyczne, więc łączy przyjemne z pożytecznym ;). Cieszę się, że ci posmakował.

3 komentarze:

edi-bk pisze...

Ogromne dzięki za te instrukcje!!! Masz niebywały talent do zrozumiałego tłumaczenia rzeczy pozornie niezrozumiałych. Już się cieszę na Twoje tłumaczenia. Serdeczności.

Terra pisze...

Baaaaaaaardzo dziękuję za te korepetycje. Może kiedyś się przydadzą. Na razie nie wiem, jak wejść na Ravelry.
Pozdrawiam:)

Anonimowy pisze...

Dięki serdeczne! Za pomoc w zakupie, za instrukcję założenia konta PayPal. Przymierzałam się kiedyś, ale dla mnie to chińszczyzna. Po Twoim wyjaśnieniu widzę, że chyba się uda. Niemniej, przy Semele skorzystam z Twojego pośrednictwa - nie mogę się doczekać na wzór, a z zakładaniem konta może być różnie i z pewnością zajmie mi trochę czasu.

Pozdrawiam
Maria z Wr

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...