sobota, 28 maja 2011

Jak kupić wzór na Ravelry? część II - zakładamy konto na Ravelry

W dzisiejszym poście miałam opisać dodawanie środków do konta PayPal, ale wasze komentarze i maile uświadomiły mi, że powinnam zmodyfikować ten plan, bo wiele z was nie ma jeszcze konta na Ravelry i nie miało okazji wybrać, co by chciało kupić, a co się z tym wiąże, ile to będziecie kosztowało i - ile środków przelać na PayPalowe konto. Dlatego dzisiaj zakładamy konto na Ravelry :).

Portal Ravelry międzynarodowy dziewiarski portal społecznościowy. Prowadzony jest w języku angielskim i tylko nieliczne działy (na razie) są przetłumaczone na inne języki. Można jednak przy odrobinie sprytu poradzić sobie i bez znajomości angielskiego - postaram się was do tego przygotować.

A zatem zakładamy konto na Ravelry - kierujcie się fuksjowymi strzałkami, na zielono jest polskie tłumaczenie kluczowych komunikatów ;)

1. Wchodzimy na stronę www.ravelry.com. Pojawia nam się taki ekran:


Po prawej stronie mamy paski (w jednym jest napis 'username', a w drugim 'password'), które będziemy wykorzystywać do logowania się na swoje konto, kiedy już je założymy. Na razie interesuje nas to, co jest pod tymi paskami: klikamy guzik [join now] (dołącz teraz):


Aby czytać dalej, rozwiń wpis.


2. Przechodzimy do okna, w którym należy podać swój adres e-mail - na waszych ekranach pojawi się nieco więcej elementów, ale nas interesuje tylko to, co jest na zdjęciu poniżej:


W zaznaczonym miejscu wpisujemy adres e-mail (strzałka 1), a następnie klikamy guzik [Send a signup link], czyli: Wyślij link do rejestracji (strzałka 2).

3. Pojawia się następne okno:


W tym oknie nie wykonujemy żadnej czynności. Tutaj Ravelry informuje, że na podany na poprzedniej stronie adres e-mail została wysłana wiadomość z linkiem do rejestracji konta i że ta wiadomość powinna dojść w ciągu kilku minut.
* Jeśli wiadomość nie dochodzi po dłuższej chwili, może to oznaczać, że została zatrzymana przez zaporę antyspamową w waszej poczcie - należy umożliwić waszemu systemowi pocztowemu odbieranie wiadomości z adresu invitations@ravelry.com - jeśli opcja obsługi spamu jest gdzieś schowana, możecie w tym celu skorzystać z pomocy jakiegoś domowego internauty, którego akurat macie pod ręką ;)

4. Logujemy się do poczty e-mail i otwieramy wiadomość od Ravelry. Wiadomość wygląda tak (poniżej zamieszczam tłumaczenie):


Witaj!
Ravelry jest portalem internetowym dla robiących na drutach i szydełku. Otrzymujesz ten email, ponieważ poprosiłaś o link prowadzący do utworzenia konta.
Kliknij poniższy link - zaprowadzi cię on do specjalnej strony, na której wybierzesz dla siebie nazwę i hasło. 
--link--
Jeśli potrzebujesz pomocy w utworzeniu konta, wpadnij do Ravelrowskiego Kącika Pomocy i zadaj pytanie: --link--
Baw się dobrze!

 Podążamy za fuksjową strzałką i klikamy pierwszy link.

5. Link z wiadomości zabiera nas do takiej strony:


Postępując według fuksjowych instrukcji, wybierzcie dla siebie nazwę użytkownika (username) oraz hasło (password), a następnie kliknijcie guzik [Create my account] (Utwórz moje konto).

6. Otwiera się nowa strona i jesteśmy już wewnątrz Ravelry :)


Teraz pora rozeznać się nieco w swoim nowym koncie i w portalu.


Najpierwsz wchodzimy do [my notebook] (mojego notesu), żeby uzupełnić kilka informacji o sobie. W nowym oknie klikamy [update your profile] (zaktualizuj swój profil).


W podanych polach wpisujemy odpowiednie informacje, które chcemy udostępnić innym użytkownikom Ravelry. Na początek możemy wpisać ich tylko kilka, a potem uzupełnić.


Pamiętajcie, żeby na końcu zawsze kliknąć guzik [save changes] (zachowaj zmiany), inaczej nic z tego, co dodacie, nie zostanie zapisane.

7. A teraz poszperajmy trochę we wzorach na Ravelry :) W tym celu klikamy zakładkę [patterns] (wzory).


8. Otworzył się katalog wzorów i projektów. Jest ich mnóstwo i te, które pokazały się na pierwszej stronie to dowolny wybór spośród tysięcy innych. Aby skonkretyzować kryteria, według których będziemy przeszukiwać katalog, musimy zaznaczyć kilka opcji w kolumnie z lewej strony. Podaję wam tłumaczenia tego, co tam znajdziecie - wykorzystajcie je i przejrzyjcie zasoby Ravelry według własnych upodobań.

 
Macie już swoje konta na Ravelry, więc możecie teraz buszować po katalogu wzorów. Wiem, że nie wszystko jest przetłumaczone, lecz poruszanie się po Ravelry nie jest trudne - poznawajcie nowe otoczenie metodą prób i błędów, zobaczycie, co Wam będzie wyskakiwać, kiedy coś klikniecie. Nie obawiajcie się, że zawirusujecie komputer lub coś zniszczycie, to prawie niemożliwe, a intuicja jest tu bardzo przydatnym narzędziem.


W następnym odcinku przeprowadzimy pierwszy zakup na Ravelry, o ile znowu nie wpadnę na lepszy pomysł ;) Na razie nie wiem, czy będziemy kupować coś konkretnego, chyba to będzie konieczne, żeby przejść przez wszystkie kroki kupowania, więc jeśli macie jakieś sugestie, piszcie w komentarzach.

---

Odpowiednik

Dzięki za pozytywne komentarze! Dobrze wiedzieć, że to się wam przyda :)

edi-bk, mam nadzieję, że wszystko będzie tak zrozumiałe, jak to jest potrzebne.

Terra, voila - teraz Ravelry stoi otworem.

Mario z Wr, nie ma sprawy, służę pomocą. Te instrukcje to nie po to, żebyście "się odczepiły", tylko żeby umożliwić wam również samodzielne korzystanie z różnych ciekawych opcji w internecie :)

5 komentarzy:

Antosia pisze...

Nic dodać nic ująć - po prostu ŚWIETNA ROBOTA!!!

Terra pisze...

Baaaaardzo dziękuję za kolejną lekcję. Ta dzisiejsza bardzo mi się przyda, bo od dawna chciałam się zapoznać z zawartością Ravelry.
Jak to fajnie, że tu trafiłam.
Pozdrawiam serdecznie, słonecznie itd...

tkaitka pisze...

A ja pozostanę sobie ta "nieoświecona"...

Anonimowy pisze...

Bardzo się przyda! Wprawdzie mam konto na Rav, ale kuleję z ang. i np. zamiast ulubiony kolor szary wpisałam... zielony. Przy Semele nadal liczę na Ciebie i dzięki, że wyrażasz zgodę. Potem spróbuję przebrnąć przez założenie konta PayPal. Pomysł z pomocą jak dokonać zakupów - fantaaastyczny! Dziękuję.
Kolejna prośba - może udzielisz też instrukcji jak umieszczać swoje prace na Rav - zdjęcie swoje, zdj. robótki, notka jej dotycząca itd.
Pomożesz? Tylko na Ciebie możemy liczyć.

Pozdrawiam
Maria z Wr

Agnieszka Sudujko pisze...

Cześć Kaju :) Trafiłam do Ciebie za późno, sama trudziłam się w poznawaniu ravelry. Ale Twoja "instrukcja obsługi" jest świetna!Pozdrawiam serdecznie :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...