niedziela, 11 grudnia 2011

Usypiajmy psy, które są nam niepotrzebne

Minister finansów Jacek Rostkowski wziął się ostro za szukanie oszczędności: wydał zarządzenie, według którego wszystkie psy, które po zakończeniu pracy w Służbie Celnej nie znajdą opiekuna, mają zostać uśpione. Dopóki są potrzebne, to ok., będą miały wikt i opierunek, ale potem -- do widzenia. To naprawdę nie jest istotne, że te zwierzęta pracują na swoje utrzymanie przez kilka do kilkunastu lat życia i że dzięki ich pracy budżet państwa oszczędza potężne kwoty na wykrywaniu przemytów. Ważne jest to, żeby budżet mógł oszczędzić także na psiej emeryturze, bo jedzenie i opieka weterynaryjna to przecież ogromne koszty!

Tu jest petycja. Petycja przeciw pomysłowi pana ministra, skierowana do premiera Donalda Tuska. Może to, co robię, jest niepatriotyczne, bo utrudnia zaklejenie państwowej dziury budżetowej, ale mam dziwne przeświadczenie, że "humanitarne" stoi jednak wyżej niż patriotyczne.

update: A tu link do artykułu w Gazecie.pl.

---

Oczywiście, poza tym, cieszę się, że zapisujecie się na candy! Tylko, proszę, zapisujcie się w jednym komentarzu -- będzie mi potem łatwiej was policzyć.

---

A wracając do spotu.
Wiecie, dziewczyny, tak sobie myślę, że ktoś powinien za to beknąć (to chyba odpowiednie słowo w kontekście tego spotu, który jest po prostu niesmaczny -- jeszcze to określenie dodałabym do twoich, AnnoElizabeth). Wygląda na to, że realizatorzy spotu zbyt wiele czasu spędzili przy grach komputerowych, skoro bieganie po ścianie BUWu wydaje im się atrakcyjniejsze niż pokazanie jego wnętrza czy właśnie ogrodów, nie sądzisz Mario z Wr.? Chyba że w Warszawie też jest ostatnio taki smog jak w Krakowie, tylko warszawiakom nieprzyzwyczajonym do takiego zapylenia, bardziej szkodzi, co myślisz Aurelio? W każdym razie obraz Wawy na filmie jest toporny! Wiesz, Malaalu, chcę kiedyś zobaczyć Nowy Jork i mam dużą nadzieję, że nie wygląda tak jak Warszawa na tym spocie ;)
Jak wszystkie zauważyłyśmy (a wszystkie to już o czymś świadczy) scenarzyści postanowili postawić na najskuteczniejszy sposób przyciągania uwagi. I może gdyby to nie było takie poniżające dla kobiet, to by ten podtekst erotyczny jeszcze jakoś uszedł. Np. taki Subway postawił na to samo, ale zrobił to chyba jednak w smaczniejszy sposób:

tłum: Teraz, kiedy już pozyskaliśmy twoją uwagę: jedz w Subway'u.

Ale właśnie, dokładnie tak jak piszesz Tonko, my wiele rzeczy umiemy robić tylko prawie tak dobrze, jak inni. I to chyba właśnie (wilddzik, masz rację) z powodu pociotkowej struktury urzędów, przez którą zupełnie niekompetentni ludzie zajmują wymagające kompetencji stanowiska. Myślę, theli, że powinnaś zająć miejsce jednej z takich osób, bo pomysł z wilkiem i Czerwonym Kapturkiem byłby doskonały! Fabuła zyskałaby na chwytliwości, bo Czerwony Kapturek jest rozpoznawalny worldwide, a i podtekst erotyczny by tak nie raził.

Pimposhko, przyznam, że o taki efekt mi chodziło, ale jak widzisz, i tak dostrzegłaś dodatkowy kontekst z tą rodzinką ;). Jeszcze jedna rzecz mi przyszła do głowy a propos spotu londyńskiego: zauważyłaś, ilu jest na nim imigrantów? Film nawet kończy się ujęciem uśmiechniętej twarzy imigranta. Wiemy, że w UK ludność napływowa to w dużej mierze problem, ale tutaj pokazano, że Londyn jest dumny ze wszystkich swoich mieszkańców. To ma do pewnego stopnia charakter propagandy, ale to jest działanie obliczone na promocję pozytywnej wartości, jaką jest wewnętrzna integracja angielskiego społeczeństwa -- super! Tak, jak już pisałam, ten spot jest naprawdę wielowymiarowy. Tylko podziwiać.
A ten filmik, który podrzuciłaś, też lubię :) Coś takiego o Warszawie i naprawdę byłoby nieźle. Dziewczyny, wy też zobaczcie:

4 komentarze:

Aurelia pisze...

Teraz dopiero zobaczyłam Londyńską wersję...Nie ma porównania.
Widać w niej ewidentnie elementy sportowe wkomponowane w czynności różnych ludzi.Z rozmachem i pomysłem.
Ale tło to ewidentny plagiat,wykonany z naszej strony.
Co do powietrza, trudno stwierdzić , jakie jest to Warszawskie...zapewne nawet nie podają...parametrów.
Gdyby jednak,podali przekroczenia , takie jak w Krakowie...
W Warszawie zapanowałby totalny chaos,niczym kataklizm.
Myślę,że bez masek by się nie obyło.Może nawet byłby zakaz wychodzenia z domu ...w całym kraju.:)
Wszystko co dzieje się w naszej stolicy, jest zawsze wyolbrzymiane.

Teraz chyba jednak nie mam za wiele czasu na pisanie. Muszę szykować się chyba. na tory...
Dzięki PKP, moje dziecko od jutra nie ma połączeń do szkoły.
Nic dodać, nic ująć.

Pozdrawiam.

Anonimowy pisze...

Problem niechcianych psów jest większy. Mam dość patrzenia na błąkające się przy drodze, wyrzucone, zrozpaczone biedactwa.... Co chwile ktoś nam proponuje sadełko psie jako remedium na wszelkie sposoby.... I podejście ludzi, że pies musi być wiązany, bo musi być zły.... jeśli ludzie nie potrafią być w porządku wobec siebie nawzajem, to nie ma się powodów spodziewać, że będą lepsi dla zwierząt. Pozdrawiam ciepło:) klikaf

pimposhka pisze...

Film Londynski ogladalam potem jeszcze kilka razy bo taka bylam zachwycona, nie wiem jakim cudem wczesniej go nie widzialam. Pokazalam tez Jonowi (on tez go nie widzial) i rowniez byl zachwycony. Wg. naszej wiedzy to wszystkie znane twarze w spocie to osoby, ktore sa z Londynu. Roi sie w nim od znanych ludzi nie tylko filmu (jak Helen Mirren, Jeremy Irons czy Joseph Fiennes) ale sa tam tez ludzie TV, radia, polityki, sportu. A ten murzyn, ktory na wozku gra w kosza na ulicy to bardzo znany paraolimpijczyk i 'osoba publiczna' w dobrym tego slowa znaczeniu.
I jeszcze jedna uwaga, ta pani ktora biegnie w spocie Londynu wyglada jak profesjonalistka, odpowiedno ubrana, wlosy zebrane, skupiona. Na jej tle pani ze spotu o warszawie wyglada jak.... jakie to slowo.... hmm lafirynda.

wilddzik pisze...

Widziałam już wczoraj ten news na Gazecie, niestety nie mogłam podpisać petycji, bo wyskakiwał mi jakiś błąd, a potem się okazało, że drugi raz nie można podać tego samego adresu mailowego, wrrr!
Jacek Rostowski podpadł mi niesamowicie. Najciekawsze jest to, że to taki bardzo prawicowo-katolicki obrońca zarodków, a już istniejące , żywe i do niedawna bardzo przydatne zwierzaki - ma totalnie gdzieś.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...