sobota, 19 marca 2011

Domowy chleb na zakwasie - problemy z mąką

Jak wiecie, pewien czas temu zaczęłam piec w domu chleb na zakwasie. Pierwsze próby były bez wyjątku udane: chleb był puszysty, lekko wilgotny, bardzo smaczny i z chrupiącą skórką. Myślałam, że to zupełnie normalne i że trzeba się bardzo postarać, żeby wypiek się nie udał. Upiekliśmy całkiem sporo bochenków, obdarowaliśmy na święta sąsiadów, rodzinę itd. Niestety, pewnego styczniowego dnia, kiedy otworzyłam miskę z zakwasem, żeby go dokarmić, na wierzchu spostrzegłam dwa tłuściutkie różowe robaki. Z ogromnym żalem cały zakwas wylałam i zabrałam się za nowy z tej samej mąki. Kiedy nabierałam ją do filiżanki, na brzegu osiadło coś jak pajęczynka zlepiona z mąką - wysypałam to na deskę, przejrzałam i: robak. Zarówno to opakowanie, jak i pozostały zapas z tej samej serii poszedł do wyrzucenia. Wzięłam opakowanie z innym numerem seryjnym i chociaż nic tym razem nie wskazywało na zanieczyszczenie pasażerami, przesypałam część mąki przez gęste sito, założyłam na oko lupę jubilerska (mam po pradziadku i bardzo ją lubię, w takich sytuacjach jest nieoceniona), usiadłam pod lampką i zaczęłam przeglądać cienkie warstwy proszku. To, co zobaczyłam, poraziło mnie: batalion malusieńkich larw, niewiele większych niż drobinki mąki. Gdybym z tej mąki zrobiła zakwas, niechybnie już po kilku dniach miałabym całą hodowlę robaków.
Pozbyliśmy się wówczas całego zapasu mąki. Zakupiliśmy nową, innego producenta i w innym sklepie i całą zabawę zaczęliśmy od nowa nadal pełni entuzjazmu. Zrobiliśmy nowy zakwas, dokarmialiśmy go ponad tydzień, żeby dobrze się ukwasił i wreszcie przyszedł dzień, w którym mogliśmy znowu upiec własny chleb. Niestety, rozczarowaliśmy się na każdym etapie pieczenia: najpierw ciasto nie wyrosło podczas wyrastania, potem prawie się nie powiększyło podczas pieczenia, następnie okazało się, że skórka była prawie przypalona, a środek niedopieczony, a na koniec smak - był największym rozczarowaniem. Powtórzyliśmy pieczenie kilka razy: kombinowaliśmy z ustawieniami piekarnika, zmienialiśmy mąkę i proporcje składników - za każdym razem chleb był niewyrośnięty, miał przypieczoną skórkę i mokre wnętrze. Tak nas to zniechęciło, że straciliśmy całą radość z pieczenia własnego chleba. Co to za przyjemność, jeśli potem trzeba jeść takie gorzkawe i mokrawe coś. Teraz w lodówce od kilku tygodni stoi pojemnik z zakwasem, który tylko co jakiś czas przelewamy do innego naczynia, bo akurat to czy inne jest nam do czegoś potrzebne. Nie mamy czasu na pieczenie, nie mamy ochoty na rozczarowanie. Przygoda się skończyła.

Żeby nie było tak zupełnie smutno, dodaję kilka zdjęć ostatniego wypieku - tego nie widać, ale to chleb w dużej mierze pszenny... Na ostatnim zdjęciu widać, jak Hugomir pozuje razem z bochenkiem ;)





4 komentarze:

anust pisze...

Kurcze, no to szkoda, aś mnie z tymi robalami nastraszyla, fakt że piekę niewiele ale właśnie jutro miałam coś na niedziele upiec:( nie mam lupy:( ale jazda...a hrabianka niebawem sie pokaże:)

Antosia pisze...

Tez pieke chleb na zakwasie juz 9 lat. Na poczatku wyprobowalam rozne maki z napisem na opakowaniu "dobra na chleb", ale tylko z jednej z nich chleb mi sie udaje. Jednego razu kupilismy make w mlynie i tam uzyskalismy informacje, ze maka jest dobra 6 miesiecy. Nigdy nie robie duzych zapasow maki, no ale zanim kupie, to po drodze tez gdzies lezakuje, ale na szczescie nie przydarzylo mi sie cos takiego jak Tobie, mysle o robalach. Uzywam maki pszennej chlebowej bialej i razowej oraz zytnia ciemna i jasna. No i oczywiscie uzywam tzw. dobrej wody, czyli nie chlorowanej.
Na Twoim miejscu nie poddawalabym sie. Z pewnoscia uda Ci sie znalezc odpowiednie maki i znow bedzie pachnialo u Ciebie domowym chlebem. Moze znasz http://www.mniammniam.com/index.php i watek na forum zabawa z chlebem http://www.mniammniam.com/forum/topic.php?t=3335&off=0, http://www.chleb.info.pl/index.php - mysle, ze znajdziesz tu potrzebne informacje o makach, jakie dziewczyny stosuja no i oczywiscie zawsze mozna zadac pytanie.
Trzymam kciuki za powodzenie.

malaala pisze...

No to smacznego!!!:)

wombat pisze...

Polecam mąkę orkiszową na początek wymieszaną częściowo z pszenną, używanie naczyń nie mytych detergentem i wody żródlanej. Mąkę kupuję jak najświeższą, więc na bieżąco...może w Polsce można kupić prosto z młyna. Zdecydowanie za Twoje niepowodzenie(??) odpowiedzialna jest maka.Moje chleby wychodzą z mąki orkiszowej zakupionej w ekologicznym sklepie. Nie poddawaj się, bo warto!!!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...